Ból – zmora, czy dobrodziejstwo?

Gabinet Terapii Naturalnych Barlinek
Gabinet Terapii Naturalnych Barlinek

Ból – zmora, czy dobrodziejstwo?

Ból jest czymś, czego najmniej się spodziewamy, czasami przychodzi gwałtownie, a czasami narasta stopniowo. Kojarzy nam się z przykrymi doznaniami i nie jest przez nas równie oczekiwany, jak prezent urodzinowy, czy świąteczny, wręcz przeciwnie, chcemy jak najszybciej się go pozbyć. Rysowany jest w czarno-białych barwach, kojarzony z ciężką powolną muzyką, niskimi lub wysokimi dźwiękami jak uderzanie młotem albo świdrowanie wiertłem.

Ale czy na pewno prawidłowo go odczytujemy? Czy potrafimy zrozumieć, jakie przekazuje nam informacje?

Ból to wołanie organizmu o pomoc, to bezcenna informacja, jaką wysyła nam nasze ciało o tym, że nasze struktury, organ czy narząd ruchu jest przeciążany i jeżeli zlekceważymy jego pierwsze symptomy to wcześniej, czy później nastąpi pogorszenie stanu zdrowia i uderzy w nas kolejna fala bólu, która będzie dłuższa i bardziej intensywna.

Jak postrzegamy ból i jak na niego reagujemy przedstawiono na prostym schemacie opisującym III etapy rozwoju bólu.

Najczęściej jest tak, że po pierwszym incydencie bólowym dosyć szybko dochodzimy do pełnej sprawności (środki przeciwbólowe z reguły nie są nam potrzebne) i wydaje się, że funkcjonujemy bez zakłóceń, a incydent nie miał żadnego wpływu na nasz organizm. To jest nasz pierwszy błąd, bowiem organizm informuje nas, że jest nie tak, jak powinno być. Najczęściej organizm sam skompensuje własne niedobory i dysfunkcje dając nam mnóstwo czasu na poprawę naszych błędów. Najczęściej wystarczy usunąć złe pozycje nawykowe i/lub usunąć nadmierne przeciążenia. Jeśli, więc będziemy go nadal przeciążać, doprowadzimy do kolejnego incydentu, tym razem bardziej dla nas dotkliwego. Będzie on bardziej intensywny i będzie dłużej trwał. Wygaszenie bólu następuje poprzez samoistną kompensację przy wsparciu środków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. To kolejna informacja, kolejne ostrzeżenie dla nas, że należy coś ze sobą zrobić. Korekcja złych pozycji nawykowych i usunięcie nadmiernych przeciążeń jest już niewystarczająca. W tym momencie należy skorzystać z terapii manualnej. Jeśli tego nie zrobimy (drugi nasz błąd), kolejne fazy bólowe będą się powtarzały coraz częściej i będą, coraz bardziej intensywne, a konsekwencje mogą być bardzo poważne lub czasami wręcz nieodwracalne. Podanie silnych środków przeciwbólowych i przeciw zapalnych będzie nieodzowne, a dochodzenie do pełnej sprawności długotrwałe lub wręcz niemożliwe. Na tym etapie terapia manualna jest niezbędna i nie gwarantuje powrotu do pełnej sprawności.

Dlatego, bardzo ważne jest, aby nie ignorować pierwszych symptomów nie dać się zwieść, że wszystko jest dobrze, bo przecież mnie nie boli. Aby doszło do zawału, dusznicy bolesnej (angina pectoris), musi dojść do zablokowania ponad 86% przekroju naczynia krwionośnego, a żeby doszło do zwyrodnienia powierzchni stawowych potrzeba ok. 5 lat nieprawidłowej pracy tego stawu. Dlatego nie ignoruj pierwszych objawów, bowiem od tego jak szybko zareagujesz zależy czas zdrowienia!

Kilka grzechów głównych, za które wcześniej czy później przyjdzie nam zapłacić bólem.

 • ! Tyłek nie szklanka nie potłucze się.
 • ! Pochodzę trochę to się „rozejdzie”.
 • ! Twardy jesteś dasz radę.
 • ! Jak łyknę pigułkę przeciwbólową to dalej będę mógł robić.
 • ! Posmaruję maścią to mi przejdzie.

Dzięki stosowanym w gabinecie metodom można pozbyć się takich dolegliwości jak:

 • Problemy Narządu Ruchu (rwa kulszowa, udowa, barkowa, zamrożony bark, zespół kanału cieśni nadgarstka, łokieć golfisty, tenisisty, haluksy czy ostroga piętowa, itp.)
 • Uporczywy ból głowy, migrena, bezsenność.
 • Szumy uszne, ból uszu, wady wzroku.
 • Uporczywy katar, alergia.
 • Chorób związanych z niewydolnością płuc (astma, POCH, katar, alergia).
 • Chorób sercowo – naczyniowych.
 • Problemy układu trawiennego i wydalniczego (refluks, biegunka, zaparcia, itp.).
 • Problemy układu moczowo-płuciowego (nietrzymanie moczu!!! zapalenie pęcherza moczowego, prostaty, ból jąder, itp.)
 • Oraz wielu innych zaburzeń pracy układów wewnętrznych.

Zapraszamy na zabiegi!

Gabinet Terapii Naturalnych
Barlinek ul. Niepodległości 9
Tel. 600 837 131, 662 012 947

Gabinet Terapii Naturalnych Barlinek
kręgarstwo

Udostępnij jeśli ten artykuł Ci się podobał: